​field, WA​​​​​​​​​              Event Schedule compliments of 



DateLocationClub        VenueSecretaryPremium Information

2020






JANUARY





Jan 3-5Ridgefield, WA

Portland Agility Club

Judges:  Jan Skurzynski and Dale Mahooney

AKCLori Sage

Premium

Final Confirmation  Entry Stats

Trial Schedule

Friday Results  Saturday Results

Sunday Results


Jan 10-12Mt Vernon, WAEvergreen Afghan Hound ClubAKCRobin CohenPremium

Jan 15Mulino, OR

Greater Clark County Kennel Club -

ISC Sasquatch Cup with Clear Mind Agility  

Judge:  Tamas Traj

AKCLori Sage

Premium

Link to order commemorative shirt 

Final Confirmation   Entry Stats


Jan 16-19Portland, ORRose City ClassicAKCRobin CohenPremium

Jan 24Auburn, WAZanee Agility UKIJuliAnna MundenPremium  

Jan 25-26Auburn, WARed Hot RoversUSDAAJill Crawford

Jan 25-26Spokane, WAFarpoints FarmsCPEChristine Armstrong

FEBRUARY





Jan 31-Feb 2Ridgefield, WAMt Hood Doberman Pinscher clubAKCRobin CohenPremium

Jan 31-Feb 2Auburn, WARainier Agility TeamNADACSally NicklesonPremium

Feb 7-9Auburn, WAMt Rainier Sporting Spaniel AssocAKCMarian SnappPremium

Feb 8-9Turner, ORFleet FeetCPEBeth Werner

Feb 8-9Mulino, ORColumbia Agility TeamUSDAAAnne Nile

Feb 14-16Mt Vernon, WAEvergreen Afghan Hound Club/Western Washington Hound ClubAKCRobin CohenPremium

Feb 14-16Auburn, WAASCWA/BLASTASCAGinny PartridgePremium

Feb 21-23Albany, OR

Linn County Kennel Club

​Judges: Paula Ratoza and Geoff Teare

AKCLori Sage

Premium

Online Entries Not Available


Feb 28-Mar 1Auburn, WAEvergreen State Shetland Sheepdog ClubAKCRobin Cohen

Feb 28-Mar 1Elma, WATop DogCPEKaren Crist

MARCH





Mar 6-8Eugene, OR

Pacific NW Shetland Sheepdog Club

Judges: Laura Gillice and Tracy Mazur

AKCLori SagePremium

Mar 6-8Mt Vernon, WASeattle Kennel ClubAKCRobin Cohen

Mar 6-8Moses Lake, WAEphrata-Moses Lake Kennel ClubAKCJudi Voris

Mar 7-8CanadaRed Hot RoversUSDAAJill Crawford

Mar 13-15Monroe, WA

Pacific NW Portuguese Water Dog Club

Judges:  Steve Larrison and Dave Sliger

AKCLori SagePremium

Mar 13-15Ridgefield, WAPortland Agility ClubAKCBarb BehanPremium

Mar 13-15Mt Vernon, WANADAC Hosted EventNADAC


Mar 13-15Auburn, WARainier Agility TeamASCAKaren RickettsPremium

Mar 20-22Auburn, WA

Boston Terrier Club of Western WA

Judge:  Greg Beck

AKCLori SagePremium

Mar 20-22Monmouth, ORWillamette Agility GroupUSDAAAnne Nile

Mar 21-22Turner, ORFleet Feet AgilityCPEBeth Werner

Mar 27-29Eugene, OR

Columbia River Agility Club

Judges:  Jan Skurzynski and Paula Ratoza

AKCLori SagePremium

Mar 27-29Perry, GAAKC National Agility ChampionshipAKCSteve Herwig

Mar 28-29Tukwila, WAZooming Agility PupsNADAC


APRIL





Apr 3-5Albany, OR

Columbia River Agility Club

Judges: Lavonda Herring and Sheyla Gutierrez

AKCLori SagePremium

Apr 3-5Auburn, WAWestern Washington Weimaraner ClubAKCRobin Cohen

Apr 3-5Deer Park, WASpokane Agility ClubAKCHeather Thompson

Apr 5Sherwood, ORFree Run AcresUKIJessica Fanslau

Apr 10-12Auburn, WAAmerican Manchester Terrier ClubAKCRobin Cohen

Apr 11-12Ridgefield, WAColumbia Agility TeamCPE


Apr 17-19Eugene, OR

Willamette Valley English Springer Spaniel 

​Judges:  Dan Butcher and Laura Gillice

AKCLori Sage

Apr 17-19Mt Vernon, WABell Vernon Kennel ClubAKCRobin Cohen

Apr 18-19Auburn, WARainier Agility TeamUSDAA


Apr 24-26Powell Butte, ORBend Agility Action DogsUSDAAShirley Jacobs

Apr 24-26Auburn, WAPuget Sound Poodle ClubAKCJill Crawford

MAY





May 1-3Auburn, WASno-King Agility ClubAKCLori Sage

May 1-3Eugene, OR

Willamette Valley English Springer Spaniel 

Judges: Torka Poet and TBD

AKCLori Sage

May 1-3Gold Hill, ORRogue Canine AgilityCPE


May 8-10Ridgefield, WA

German Shepherd Dog Club of Oregon

Judges: Kristine Schmidt and Carole Evans

AKCLori Sage

May 8-10Mt Vernon, WAChuckanut Dog Training ClubAKCMarian Snapp

May 8-10Spokane, WASpokane Dog Training ClubAKCHeather Thompson

May 9-10Auburn, WARainier Agility TeamCPEKaren Ricketts

May 9-10Monmouth, ORWillamette Agility GroupCPEJennifer Sandvig

May 15-17Klamath Falls, ORKlamath Dog FanciersAKCJulie Snyder

May 15-17Auburn, WASeattle Kennel ClubAKCRobin Cohen

May 15-17Mt Vernon, WANADAC Hosted TrialNADAC


May 16Hillsboro, ORFree Run AcresUKIJessica Fanslau

May 22-24Eugene, OR

Pacific NW Shetland Sheepdog Club

Judges: Marianne Diehl and Susan Leitner

AKCLori Sage

May 22-24Mt Vernon, WAEvergreen Belgian Tervuren ClubAKCJudy Marquardt

May 22Auburn, WAZanee AgilityUKIJuliAnna Munden

May 23-24Turner, ORFleet Feet AgilityCPEBeth Werner

May 29-31Ridgefield, WA

German Shepherd Dog Club of Oregon

Judges: Geoff Nieder and Oksana Syrkin

AKCLori Sage

May 29-31Sequim, WAHurricane Ridge Kennel ClubAKCGinny PartridgeAgility, Rally and Obedience

May 30-31Auburn, WARainier Agility TeamASCASherry Bodin

JUNE





June 5-7Ridgefield, WAColumbia River Agility ClubAKCLori Sage

June 5-7Mt Vernon, WASamoyed Club of WAAKCRobin Cohen

June 6-7Auburn, WAZanee AgilityUKIJuliAnna Munden

June 12-14Auburn, WA

Boston Terrier Club of Western WA

​Judge: Tracy Mazur

AKCLori Sage

June 12-14Bend, ORBend Agility Action DogsUSDAA


June 19-21Mt Vernon, WAPuget Sound Labrador Retriever ClubAKCRobin Cohen

June 19-21Auburn, WAPacific NW UKI ClassicUKIJessica Fanslau

June 19-21Auburn, WARainier Agility TeamNADACJackie Loeser

June 26-28Redmond, ORMt Bachelor Kennel ClubAKCRobin Cohen

June 26-28Canby, ORColumbia Agility TeamUSDAAAnne Nile

June 27-28Brownsville, ORWillamette Agility GroupNADACCheryl Henning

JULY





July 12Hillsboro, ORFree Run AcresUKIJessica Fanslau

July 17-19Auburn, WARed Hot RoversUSDAAGillian Crawford

Aug 7-9Brownsville, ORWillamette Agility GroupUSDAA


Aug 29Hillsboro, ORFree Run AcresUKIJessica Fanslau








Sept 11-13Auburn, WARainier Agility TeamNADACBeth Gideon

Sept 27Hillsboro, ORFree Run AcresUKIJessica Fanslau






















Nov 21-22Auburn, WARainier Agility TeamASCASherry Bodin








Dec 19-20Auburn, WARainier Agility TeamUSDAA
















2019






Jan 4-6Ridgefield, WA

Portland Agility Club

Judges: Dan Butcher and Tracy Mazur

AKCLori Sage

Premium

Final Confirmation   Entry Stats

Trial Schedule

Fri STD  Fri JWW  Fri FAST  Fri T2B

Sat STD  Sat JWW  Sat FAST 

Sat T2B  Sun STD  Sun JWW 

Sun FAST  Sun T2B


Jan 11-13Mt Vernon, WAEvergreen Afghan Hound ClubAKCRobin CohenPremium

Jan 17-20Portland, ORRose City ClassicAKCRobin CohenPremium

Jan 26-27Auburn, WARed Hot RoversUSDAAJill CrawfordPremium

Jan 26Mulino, ORClear Mind AgilityUKIDaisy Peel

Feb 1-3Ridgefield, WAMt Hood Doberman Pinscher ClubAKCRobin CohenPremium

Feb 2-3Auburn, WARainier Agility TeamNADACKaren RickettsPremium

Feb 8-10Auburn, WAMt Rainier Sporting Spaniel AssocAKCMarian Snapp Premium

Feb 9-10Turner, ORFleet FeetCPEBeth WernerPremium  

Feb 15-17Mt Vernon, WAEvergreen Afghan Hound Club/Western Washington Hound ClubAKCRobin CohenPremium

Feb 15-17Auburn, WAASCWA/BLASTASCAGinny PartridgePremium

Feb 16-17Hillsboro, ORNADD Dock Diving Events at Paws AquaticsNADD


Feb 21-24Albany, ORMacKenzie Cascade Dog FanciersAKCRobin Cohen

 THIS TRIAL IS NOW THURSDAY THRU SUNDAY

Premium


Feb 23Sumner, WAIt's a Dogs WorldUKIKaren Beattie MasseyPremium

Mar 1-3Auburn, WAEvergreen State Shetland Sheepdog ClubAKCJo Ann MatherPremium

Mar 1-3Elma, WATop DogCPEKaren Crist

Mar 8-10Eugene, OR

Pacific NW Shetland Sheepdog Club

Judges: Susan Leitner and Laura Gillice

AKCLori Sage

TWO JUDGES THIS YEAR!!!! 

PLUS A B MATCH ON SATURDAY

Premium

Final Confirmation  Entry Stats

Trial Schedule

Fri STD  Fri JWW  Fri FAST  Fri T2B

Sat STD  Sat JWW  Sat FAST 

Sat T2B  Sun STD  Sun JWW 

Sun FAST  Sun T2B

Nina's Photography Link


Mar 8-10Seattle, WASeattle Kennel ClubAKCRobin CohenPremium

Mar 9Sherwood, ORFree Run AcresUKIJessica FanslauPremium

Mar 9-10Auburn, WARed Hot RoversUSDAAJill Crawford

Mar 15-17Monroe, WAPacific NW Portuguese Water Dog ClubAKCLori Sage

Premium

Final Confirmation  Entry Stats

Trial Schedule

Fri STD  Fri JWWFri FASTFri T2B

Sat STDSat JWWSat FAST

Sat T2BSun STD  Sun JWW

Sun FAST  Sun T2B


Mar 15-17Ridgefield, WAPortland Agility ClubAKCBarb Behan

Premium

B MATCH ON SATURDAY


Mar 15-17Tulsa, OKAKC Agility National ChampionshipsAKCSteve Herwig

Mar 22-24Auburn, WA

Boston Terrier Club of Western Washington

Judge: Dan Butcher

AKCLori Sage

Premium

B MATCH ON SATURDAY

Final Confirmation   Entry Stats

Trial Schedule

RESULTS:

Fri STD  Fri JWW  Fri FASTFri T2B

Sat STD  Sat JWW  Sat FAST

Sat T2B  Sun STD  Sun JWW

Sun FAST  Sun T2B


Mar 22-24Central Point, ORRogue Canine Agility ClubAKCLynda Tjarks

Mar 23-24Corvallis, ORWillamette Agility GroupUSDAAAnne NilePremium

Mar 23-24Turner, ORFleet Feet AgilityCPEBeth WernerPremium

Mar 22-24Hillsboro, ORNADD Dock Diving Events at Paws AquaticsNADD


Mar 29-31Albany, ORColumbia River Agility ClubAKCLori Sage

Premium

Final Confirmation   Entry Stats

Trial Schedule

Fri STD  Fri JWW  Fri FAST  Fri T2B

Sat STD Sat JWW  Sat FAST 

Sat T2B  Sun STD  Sun JWW

Sun FAST  Sun T2B


Apr 1Albany, ORAmerican Shetland Sheepdog Assoc.  - National SpecialtyAKCLori Sage

OPEN TO SHETLAND SHEEPDOGS ONLY

Premium

Final Confirmation Letter

Standard Results  JWW Results


Apr 5-7Deer Park, WASpokane Agility ClubAKCHeather Thompson

Apr 5-7Auburn, WAWestern Washington Weimaraner ClubAKCRobin CohenPremium

Apr 5-7Central Point, ORRogue Canine AgilityNADACJill  BonifieldPremium

Apr 6-7Bremerton, WAASCWA/MudPACKASCAGinny PartridgeAgility and Rally

Apr 12-14Auburn, WAAmerican Manchester Terrier Club AKCRobin CohenPremium

Apr 13-14Ridgefield, WAColumbia Agility TeamCPE


Apr 13-14Elma, WARainier Agility TeamUSDAAPatti Cavin

Apr 19-21Eugene, OR

Willamette Valley English Springer Spaniel 

Judges: Dan Butcher and Marianne Diehl

AKCLori Sage

TWO JUDGES THIS YEAR!!!

B MATCH ON SATURDAY

Premium

Final Confirmation  Entry Stats

Trial Schedule

Fri STDFri JWWFri FASTFri T2B

Sat STDSat JWW  Sat FAST

Sat T2BSun STD  Sun JWW

Sun FAST  Sun T2B


Apr 19-21Mt Vernon, WABell Vernon Kennel ClubAKCRobin CohenPremium

Apr 20Richland, WAFree Run AcresUKIJessica Fanslau

Apr 20-21Central Point, ORSnowy Butte ASCASCAJill BonifieldPremium

Apr 26-28Powell Butte, ORBend Agility Action DogsUSDAAShirley Jacobs

TWO JUDGES THIS YEAR!!

Premium


Apr 26-28Auburn, WAPuget Sound Poodle ClubAKCJill CrawfordPremium

May 3-5Mt Vernon, WASno-King Agility ClubAKCRobin CohenPremium

May 3-5Gold Hill, ORRogue Canine AgilityCPE


May 10-12Ridgefield, WA

German Shepherd Dog Club of Oregon

Judges: Tom O'Brien and Jan Chamberlain

AKCLori Sage

Premium

Final Confirmation  Entry Stats

Trial Schedule

Fri STD  Fri JWW  Fri FAST  Fri T2B

Sat STD  Sat JWW  Sat FAST

Sat T2B  Sun STD  Sun JWW

Sun FAST  Sun T2B


May 10-12Spokane, WASpokane Dog Training ClubAKCBarb Benner

May 10-12Mt Vernon, WAChuckanut Dog Training ClubAKCMarian SnappPremium

May 11-12Monmouth, ORWillamette Agility GroupCPEJennifer SandvigPremium

May 11-12Auburn, WARainier Agility TeamCPESue Tierney

May 11Mulino, ORClear Mind AgilityUKIDaisy Peel

May 17-19Klamath Falls, ORKlamath Dog FanciersAKCJulie SnyderPremium

May 17-19Auburn, WASeattle Kennel ClubAKCRobin CohenPremium

May 18Sherwood, ORFree Run AcresUKIJessica Fanslau

May 24-26Eugene, OR

Pacific NW Shetland Sheepdog Club

Judges: Gill Chapman and Torka Poet

AKCLori Sage

B MATCH ON SATURDAY

Premium

Final Confirmation  Entry Stats

Trial Schedule

Fri STD  Fri JWW  Fri FAST  Fri T2B

Sat STD  Sat JWW  Sat FAST

Sat T2B Sun STD  Sun JWW

Sun FAST Sun T2B


May 25-26Eugene, OR

Mt Hood Doberman Pinscher Club -SCENT WORK 

Held in conjunction with the PNWSSC Agility Trials

AKCKathy KorenPremium

May 24-26Mt Vernon, WAEvergreen Belgian Tervuren ClubAKCJudy MarquardtPremium

May 23-26Auburn, WARed Hot Rovers - Northwest RegionalUSDAAJill Crawford

May 25-26Turner, ORFleet Feet AgilityCPEBeth WernerPremium

May 25-27Nine Mile Falls, WAAustralian Shepherd Club of AmericaASCAAnnette ShannonPremium

May 31-Jun 2Canby, OR

German Shepherd Dog Club of Oregon

Judges: Lori Holdren and LaVar Griffin

AKCLori Sage

Premium

Final Confirmation  Entry Stats

Trial Schedule

Fri STD  Fri JWW  Fri FAST  Fri T2B

Sat STD  Sat JWW  Sat FAST

Sat T2B  Sun STD  Sun JWW

Sun FAST  Sun T2B


May 31-Jun 2Sequim, WAHurricane Ridge Kennel ClubAKCGinny PartridgePremium

May 31-Jun 2Bend, ORBend Agility Action DogsUSDAAShirley JacobsPremium

June 7-9Ridgefield, WAColumbia River Agility ClubAKCLori Sage

B MATCH  CHANGED TO FRIDAY

Premium

Final Confirmation  Entry Stats

Trial Schedule

Fri STD  Fri JWW  Fri FAST  Fri T2B

Sat STD  Sat JWW  Sat FAST

Sat T2B  Sun STD  Sun JWW

Sun FAST Sun T2B


June 7-9Mt Vernon, WASamoyed Club of WashingtonAKCRobin CohenPremium

June 7-9Moses Lake, WAEphrata-Moses Lake Kennel ClubAKCHeather ThompsonPremium   Entry Form

June 8-9Mulino, ORClear Mind Agility-UKI ClassicUKIDaisy Peel

June 14-16Auburn, WA

Boston Terrier Club of Western Washington

Judge: Jim Primmer

AKCLori Sage

B MATCH ON SATURDAY

Premium

Final Confirmation   Entry Stats

Trial Schedule

Fri STD  Fri JWW  Fri FAST  Fri T2B

Sat STD  Sat JWW  Sat FAST

Sat T2B  Sun STD  Sun JWW  

Sun FAST  Sun T2B


June 15-16Auburn, WA

Mt Hood Doberman Pinscher Club - SCENT WORK

Held in conjunction with the BTCWW Agility Trials

AKCKathy KorenPremium

June 14-16Albany, ORFlat Coat Retriever Club of AmericaAKCLynda Tjarks

June 21-23Ridgefield, WAColumbia River Agility ClubAKCLori Sage

Premium

Final Confirmation   Entry Stats

Trial Schedule

Fri STD  Fri JWW  Fri FAST  Fri T2B

Sat STD  Sat JWW  Sat FAST

Sat T2B  Sun STD  Sun JWW 

Sun FAST  Sun T2B


June 21-23Mt Vernon, WAPuget Sound Labrador Retriever ClubAKCRobin CohenPremium

June 28-30Redmond, ORMt Bachelor Kennel ClubAKCRobin CohenPremium

June 28-30Canby, ORColumbia Agility TeamUSDAAAnne Nile

June 29-30Brownsville, ORWillamette Agility GroupNADACCheryl HenningPremium

June 29Sherwood, ORFree Run AcresUKIJessica Fanslau

July 5-7Auburn, WAPuget Sound Doberman Pinscher ClubAKCLori Sage

Premium

Final Confirmation   Entry Stats

Trial Schedule

Fri STD  Fri JWW    Fri T2B

Sat STD  Sat JWW  Sat FAST

Sat T2B  Sun STD  Sun JWW

Sun FAST  Sun T2B


July 5-7Ridgefield, WAPortland Agility ClubAKCBarb BehanPremium

July 6Mulino, ORClear Mind AgilityUKIDaisy Peel

July 12-14Auburn, WAWashington State Obedience Training ClubAKCRobin CohenPremium

July 12-14Port Gamble, WAMudPACKNADACLeslie ColePremium

July 13-14Turner, ORFleet Feet AgilityCPEBeth Werner

July 13-14Mulino, ORFree Run Acres - Pacific NW CupUKIJessica FanslauPremium

July 19-21Mt Vernon, WAChuckanut Dog Training ClubAKCMarian SnappPremium

July 26-28Salem, OR

Willamette Valley English Springer Spaniel Assoc

Judges: Ben Gibbs & Sherry Jefferson

AKCLori Sage

B MATCH ON SATURDAY

Premium

Final Confirmation   Entry Stats

Trial Schedule

Fri STD  Fri JWW  Fri FAST  Fri T2B

Sat STD  Sat JWW  Sat FAST

Sat T2B  Sun STD  Sun JWW

Sun FAST  Sun T2B


July 26-28Auburn, WABelgian Sheepdog Club of AmericaAKCJill CrawfordPremium

Aug 2-4Salem, OR

German Shepherd Dog Club of Oregon

Judges: Debby Wheeler & Torka Poet

AKCLori Sage

B MATCH ON SATURDAY

Premium

Final Confirmation  Entry Stats

Trial Schedule

Fri STD  Fri JWW  Fri FAST  Fri T2B

Sat STD  Sat JWW  Sat FAST

Sat T2B  Sun STD  Sun JWW

Sun FAST  Sun T2B


Aug 3-4Mt Vernon, WASno-Bounders Agility ClubCPEMelody Mierisch-GrafPremium

Aug 9-11Brownsville, ORWillamette Agility GroupUSDAAAnne NilePremium

Aug 16-18Enumclaw, WA

Olympic Kennel Club

Judges: Clyde Closson & Susan Leitner

AKCLori Sage

Premium

Final Confirmation  Entry Stats

Trial Schedule

Fri STD  Fri JWW  Fri FAST  Fri T2B

Sat STD  Sat JWW  Sat FAST

Sat T2B  Sun STD  Sun JWW

Sun FAST  Sun T2B


Aug 16-18Eugene, ORMackenzie Cascade Dog FanciersAKCRobin CohenPremium

Aug 16-18Auburn, WAASCWA/BLAST
ASCAGinny PartridgePremium

Aug 17Mulino, ORClear Mind AgilityUKIDaisy Peel

Aug 24-25Ridgefield, WAColumbia Agility TeamCPELynda RonellPremium

Aug 30-Sep 2Auburn, WA

Evergreen Golden Retriever Club

Judges: Abbie Hanson & Cindy Blanton

AKCLori Sage

B MATCH ON FRIDAY!!!

Premium

Final Confirmation  Entry Stats

Trial Schedule

Fri STD  Fri JWW  Fri FAST  Fri T2B
Sat STD  Sat JWW  Sat FAST

Sat T2B  Sun STD  Sun JWW
Sun FAST  Sun T2B  Mon STD 

Mon JWW  Mon FAST  Mon T2B


Aug 31 - Sept 1Auburn, WAArgus Ranch ~ Yard Sale and Fun Match
Jordan BiggsEvent Schedule Flyer

Aug 30-Sep 2Central Point, ORRogue Canine AgilityAKCMary Beth LambPremium

Sept 4Auburn, WA

American Chesapeake Club

All Breed Agility Trial

AKCLori Sage

Premium

Final Confirmation  Entry Stats

Trial Schedule

All STD  All JWW  All FAST  T2B


Sept 6-8Benton City, WAColumbia Basin Dog Training ClubAKCMim MyrenPremium

Sept 6-8Mt Vernon, WAUS Australian Shepherd AssocAKCRobin CohenPremium

Sept 6-8Corvallis, ORNADAC Hosted Agility TrialNADACJimmy SteelePremium

Sept 7Sherwood, ORFree Run AcresUKIJessica Fanslau

Sept 13-15Mt Vernon, WABell Vernon Kennel ClubAKCRobin Cohen Premium with ACT 1 info

Sept 13Mulino, ORClear Mind AgilityUKIDaisy Peel

Sept 14-15Turner, ORFleet Feet AgilityCPEBeth WernerPremium

Sept 20-22Ridgefield, WAPortland Agility ClubAKCBarb BehanPremium

Sept 20-22Spokane, WASpokane Agility ClubAKCHeather Thompson

Sept 20-22Bend, ORBend Agility Action DogsUSDAAShirley JacobsPremium

Sept 20-22Hillsboro, OR

NADD Dock Diving Events at Paws Aquatics

NATIONAL QUALIFIER

NADD


Sept 21-22Mt Vernon, WAPyrenean Shepherd Club of AmericaAKCAnne NilePremium

Sept 27-29Prineville, ORMt Bachelor Kennel ClubAKCRobin CohenPremium

Sept 27-29Mt Vernon, WA Evergreen Belgian Tervuren ClubAKCJudy MarquardtPremium

Sept 28Sherwood, ORFree Run AcresUKIJessica Fanslau

Oct 4-6Ridgefield, WAMt Hood Doberman Pinscher ClubAKCRobin CohenPremium

Oct 4-6Mt Vernon, WA

Overlake Collie Club

Judge: Patsi Nelson

AKCLori Sage

Premium    ACT2 Flyer

ACT2 Entry Form  

Final Confirmation  Entry Stats

Trial Schedule

Fri STD  Fri JWW  Fri FAST  Fri T2B

Sat STD  Sat JWW  Sat FAST

Sat T2B  Sun STD  Sun JWW

Sun FAST  Sun T2B


Oct 4-6Auburn, WAMudPACKCPEMelody Glispie

Oct 5-6Turner, ORFleet Feet AgilityCPEBeth WernerPremium

Oct 11-13Klamath Falls, ORKlamath Dog FanciersAKCJulie SnyderPremium

Oct 11-13Wenatchee, WAWenatchee Kennel ClubAKCSuzanne MetcalfPremium

Oct 11-13Oregon City, OR

Portland Agility Club Fall Seminar

Presenter: Dawn Weaver


Debi RunyenSeminar Flyer

Oct 11-13Ridgefield, WAColumbia Agility TeamUSDAAAnne Nile

Oct 18-20Salem, OR

Pacific NW Shetland Sheepdog Club

Judges: Courtney Moore and Paula Ratoza

AKCLori Sage

B MATCH ON SATURDAY

Premium

Final Confirmation  Entry Stats

Trial Schedule

Fri STD  Fri JWW  Fri FAST  Fri T2B

Sat STD  Sat JWW  Sat FAST

Sat T2B  Sun STD  Sun JWW  

Sun FAST  Sun T2B


Oct 18-20Yakima, WAYakima Kennel ClubAKCJill CrawfordPremium

Oct 18-20Auburn, WAMudPACKASCAGinny Partridge

Oct 24-27Central Point, ORRogue Canine AgilityAKCMary Beth Lamb

Oct 25-27Mt Vernon, WAEvergreen Afghan HoundAKCRobin CohenPremium

Oct 26-27Ridgefield, WAColumbia Agility TeamCPEJody Becher

Nov 1-3Auburn, WAPuget Sound Labrador Retriever Assoc.AKCRobin CohenPremium

Nov 2-3Corvallis, ORWillamette Agility GroupCPELisa Ziomkowski-Boten
Premium

Nov 8-10Auburn, WASno-King Agility ClubAKCRobin CohenPremium

Nov 16-17Auburn, WARainier Agility TeamUSDAAPatty CavinPremium

Nov 15-17Ridgefield, WAMt Hood Doberman Pinscher ClubAKCRobin CohenPremium

Nov 23-24Auburn, WAASCWA/RATASCASherry Bodin

Nov 22-24Eugene, OR

Pacific NW Shetland Sheepdog Club

Judges: Mandy Moller and Lori Holdren

AKCLori Sage

B MATCH ON SATURDAY

Premium

Final Confirmation  Entry Stats

Trial Schedule

Fri STD  Fri JWW  Fri FAST  Fri T2B
Sat STD  Sat JWW  Sat FAST
Sat T2B  Sun STD  Sun JWW
Sun FAST  Sun T2B


Nov 29-Dec 1Mt Vernon, WASamoyed Club of WashingtonAKCRobin CohenPremium

Nov 29-Dec 1Ridgefield, WA

AKC/EUKANUBA PERFORMANCE GAMES

Agility Presented by: The Greater Clark County Kennel Club

Judges: Marianne Diehl and Michele Fletcher

AKCLori Sage

Premium

Final Confirmation  Entry Stats

Trial Schedule   Parking Info

Friday Results   Saturday Results

Sunday Results



Nov 30-Dec 1Turner, ORFleet Feet AgilityCPEBeth WernerPremium

Dec 6-8
Auburn, WAAmerican Manchester Terrier Club AKCRobin CohenPremium

Dec 7-8Spokane, WAFarpoints FarmCPEChristine ArmstrongPremium

Dec 13-15Auburn, WAPuget Sound Doberman Pinscher ClubAKCLori Sage

Premium

Final Confirmation  Entry Stats

Trial Schedule


Dec 27-29Ridgefield, WA

Boston Terrier Club of Western Washington

Judges: Art Brest and Lavonda Herring

AKCLori Sage

Premium

Final Confirmation   Entry Stats

Trial Schedule

Friday Results   Saturday Results

Sunday Results


Dec 27-29Mt Vernon, WAEvergreen Afghan Hound AssocAKCRobin CohenPremium

Dec 27-29Auburn, WARainier Agility TeamCPEGinny PartridgePremium