Event Schedule compliments of 

DateLocationClub        VenueSecretaryPremium Information
2019





Jan 4-6Ridgefield, WA

Portland Agility Club

Judges: Dan Butcher and Tracy Mazur

AKCLori SagePremium
Jan 11-13Mt Vernon, WAEvergreen Afghan Hound ClubAKCRobin CohenPremium
Jan 17-20Portland, ORRose City ClassicAKCRobin CohenPremium
Jan 26-27Auburn, WARed Hot RoversUSDAAJill Crawford
Feb 1-3Ridgefield, WAMt Hood Doberman Pinscher ClubAKCRobin Cohen
Feb 8-10Auburn, WAMt Rainier Sporting Spaniel AssocAKCMarian Snapp
Feb 9-10Turner, ORFleet FeetCPEBeth WernerPremium  
Feb 15-17Mt Vernon, WAEvergreen Afghan Hound Club/Western Washington Hound ClubAKCRobin Cohen
Feb 15-17Auburn, WAASCWA/BLASTASCAGinny Partridge
Feb 22-24Lynden, WAChuckanut Dog Training ClubAKCMarian Snapp
Feb 21-24Albany, ORMacKenzie Cascade Dog FanciersAKCRobin Cohen THIS TRIAL IS NOW THURSDAY THRU SUNDAY
Mar 1-3Auburn, WAEvergreen State Shetland Sheepdog ClubAKCJo Ann Mather
Mar 1-3Elma, WATop DogCPEKaren Crist
Mar 8-10Eugene, OR

Pacific NW Shetland Sheepdog Club

Judges: Susan Leitner and Laura Gillice

AKCLori SageTWO JUDGES THIS YEAR!!!!
Mar 8-10Seattle, WASeattle Kennel ClubAKCRobin Cohen
Mar 9Sherwood, ORFree Run AcresUKIJessica Fanslau
Mar 15-17Monroe, WAPacific NW Portuguese Water Dog ClubAKCLori Sage
Mar 15-17Ridgefield, WAPortland Agility ClubAKCBarb Behan
Mar 15-17Tulsa, OKAKC Agility National ChampionshipsAKCSteve Herwig
Mar 22-24Auburn, WA

Boston Terrier Club of Western Washington

Judge: Dan Butcher

AKCLori Sage
Mar 22-24Central Point, ORRogue Canine Agility ClubAKCLynda Tjarks
Mar 22-24Moses Lake, WAEphrata Moses Lake Kennel ClubAKC

Mar 29-31Albany, ORColumbia River Agility ClubAKCLori Sage
Apr 1Albany, ORAmerican Shetland Sheepdog Assoc.  - National SpecialtyAKCLori SageOPEN TO SHETLAND SHEEPDOGS ONLY
Apr 5-7Deer Park, WASpokane Agility ClubAKCHeather Thompson
Apr 5-7Auburn, WAWestern Washington Weimaraner ClubAKCRobin Cohen
Apr 5-7Central Point, ORRogue Canine AgilityNADACJill  Bonifield
Apr 12-14Auburn, WAAmerican Manchester Terrier Club AKCRobin Cohen
Apr 13-14Ridgefield, WAColumbia Agility TeamCPE

Apr 19-21Eugene, OR

Willamette Valley English Springer Spaniel 

Judges: Dan Butcher and Marianne Diehl

AKCLori SageTWO JUDGES THIS YEAR!!!
Apr 19-21Mt Vernon, WABell Vernon Kennel ClubAKCRobin Cohen
Apr 20Richland, WAFree Run AcresUKIJessica Fanslau
Apr 20-21Central Point, ORSnowy Butte ASCASCAJill Bonifield
Apr 26-28Powell Butte, ORBend Area Agility DogsUSDAAShirley Jacobs
Apr 26-28Auburn, WAPuget Sound Poodle ClubAKCJill Crawford
May 3-5Auburn, WASno-King Agility ClubAKCRobin Cohen
May 3-5Gold Hill, ORRogue Canine AgilityCPE

May 10-12Ridgefield, WA

German Shepherd Dog Club of Oregon

Judges: Tom O'Brien and Jan Chamberlain

AKCLori Sage
May 10-12Spokane, WASpokane Dog Training ClubAKCBarb Benner
May 10-12Mt Vernon, WAChuckanut Dog Training ClubAKCMarian Snapp
May 11-12Monmouth, ORWillamette Agility GroupCPE

May 11-12Auburn, WARainier Agility TeamCPEKaren Ricketts
May 17-19Klamath Falls, ORKlamath Dog FanciersAKCJulie Snyder
May 17-19Auburn, WASeattle Kennel ClubAKCRobin Cohen
May 24-26Eugene, OR

Pacific NW Shetland Sheepdog Club

Judges: Gill Chapman and Torka Poet

AKCLori Sage
May 24-26Mt Vernon, WAEvergreen Belgian Tervuren ClubAKCJudy Marquardt
May 24-26Auburn, WARed Hot Rovers - Northwest RegionalUSDAAJill Crawford
May 31-Jun 2Canby, OR

German Shepherd Dog Club of Oregon

​Judges: Lori Holdren and LaVar Griffin

AKCLori Sage
May 31-Jun 2Sequim, WAHurricane Ridge Kennel ClubAKCGinny Partridge
June 7-9Ridgefield, WAColumbia River Agility ClubAKCLori Sage
June 7-9Mt Vernon, WASamoyed Club of WashingtonAKCRobin Cohen
June 14-16Auburn, WA

Boston Terrier Club of Western Washington

Judge: Jim Primmer

AKCLori Sage
June 14-16Ridgefield, WAColumbia Agility TeamUSDAAAnne Nile
June 14-16Albany, ORFlat Coat Retriever Club of AmericaAKCLynda Tjarks
June 21-23Ridgefield, WAColumbia River Agility ClubAKCLori Sage
June 21-23Mt Vernon, WAPuget Sound Labrador Retriever ClubAKCRobin Cohen
June 28-30Redmond, ORMt Bachelor Kennel ClubAKCRobin Cohen
July 5-7Auburn, WAPuget Sound Doberman Pinscher ClubAKCLori Sage
July 5-7Ridgefield, WAPortland Agility ClubAKCBarb Behan
July 12-14Longview, WAColumbia Agility TeamUSDAAAnne Nile
July 12-14Auburn, WAWashington State Obedience Training ClubAKCRobin Cohen
July 13-14Turner, ORFleet FeetCPEBeth Werner
July 19-21Mt Vernon, WAChuckanut Dog Training ClubAKCMarian Snapp
July 20-21Auburn, WARed Hot RoversUSDAAJill Crawford
July 26-28Salem, OR

Willamette Valley English Springer Spaniel Assoc

​Judges: Ben Gibbs & Sherry Jefferson

AKCLori Sage
July 26-28Auburn, WABelgian Sheepdog Club of AmericaAKCJill Crawford
Aug 2-4Salem, OR

German Shepherd Dog Club of Oregon

Judges: Zach Davis & Lauren Duckworth

AKCLori Sage
Aug 9-11Brownsville, ORWillamette Agility GroupUSDAA

Aug 16-18Enumclaw, WA

Olympic Kennel Club

Judges: Clyde Closson & Susan Leitner

AKCLori Sage
Aug 16-18Eugene, ORMackenzie Cascade Dog FanciersAKCRobin Cohen
Aug 16-18Auburn, WAASCWA/BLAST
ASCAGinny Partridge
Aug 23-25Auburn, WAWestern Washington Hound Assoc.AKCRobin Cohen
Aug 24-25Ridgefield, WAColumbia Agility TeamCPE

Aug 30-Sep 2Auburn, WA

Evergreen Golden Retriever Club

Judges: Abbie Hanson & Cindy Blanton

AKCLori Sage
Aug 30-Sep 2Central Point, ORRogue Canine AgilityAKCMary Beth Lamb
Sept 6-8Benton City, WAColumbia Basin Dog Training ClubAKCMim Myren
Sept 6-8Mt Vernon, WAUS Australian Shepherd AssocAKCRobin Cohen
Sept 7-8Ridgefield, WAColumbia Agility TeamNADAC

Sept 13-15Mt Vernon, WABell Vernon Kennel ClulbAKCRobin Cohen
Sept 14-15Turner, ORFleet FeetCPEBeth Werner
Sept 20-22Ridgefield, WAPortland Agility ClubAKCBarb Behan
Sept 20-22Spokane, WASpokane Agility ClubAKCHeather Thompson
Sept 27-29Prineville, ORMt Bachelor Kennel ClubAKCRobin Cohen
Sept 27-29Mt Vernon, WA Evergreen Belgian Tervuren ClubAKCJudy Marquardt
Oct 4-6Ridgefield, WAMt Hood Doberman Pinscher ClubAKCRobin Cohen
Oct 4-6Mt Vernon, WAOverlake Collie ClubAKCLori Sage
Oct 11-13Klamath Falls, ORKlamath Dog FanciersAKCJulie Snyder
Oct 11-13Wenatchee, WAWenatchee Kennel ClubAKCSuzanne Metcalf
Oct 18-20Salem, ORPacific NW Shetland Sheepdog ClubAKCLori Sage
Oct 18-20Yakima, WAYakima Kennel ClubAKCJill Crawford
Oct 24-27Central Point, ORRogue Canine AgilityAKCMary Beth Lamb
Oct 25-27Mt Vernon, WAEvergreen Afghan HoundAKCRobin Cohen


















2018




Jan 5-7Ridgefield, WAPKlamath Dog Fanciersortland Agility ClubAKCLori Sage

Premium    Final Confirmation

Trial Schedule        

Friday Results  Saturday Results

Sunday Results

Jan 12-14Mt Vernon, WAEvergreen Afghan Hound ClubAKCRobin CohenPremium
Jan 13-14Mulino, ORClear Mind AgilityUSDAAAnne Nile
Jan 18-21Portland, ORRose City ClassicAKCRobin CohenPremium
Jan 20-21Mulino, ORClear Mind AgilityUKIDaisy PeelPremium
Jan 27-28Auburn, WARed Hot RoversUSDAAJill Crawford
Feb 2-4Ridgefield, WAMt Hood Doberman Pinscher ClubAKCRobin CohenPremium
Feb 9-11Auburn, WAMt Rainier Sporting Spaniel Assoc
AKCMarian SnappPremium
Feb 10-11Turner, ORFleet FeetCPEBeth Werner
Feb 16-18Mt Vernon, WAEvergreen Afghan Hound ClubAKCRobin CohenPremium
Feb 16-18Auburn, WAASCWA/BLASTASCAGinny PartridgePremium
Feb 17-18Mulino, ORClear Mind AgilityUSDAADaisy PeelPremium
Feb 23-25Lynden, WAChuckanut Dog Training ClubAKCMarian SnappPremium
Feb 23-25Albany, ORMacKenzie Cascade Dog FanciersAKCRobin CohenPremium
Mar 2-4Auburn, WAEvergreen State Shetland Sheepdog ClubAKCJo Ann MatherPremium    
Mar 2-4Elma, WATop DogCPEKaren CristPremium
Mar 9-11Eugene, ORPacific NW Shetland Sheepdog ClubAKCLori Sage

Premium    Final Confirmation

Entry Stats     Trial Schedule

Fri STD  Fri JWW  Fri FAST  Fri T2B

Sat STDSat JWWSat FASTSat T2B

Sun STDSun JWWSun FASTSun T2B

Mar 9-11Seattle, WASeattle Kennel ClubAKCRobin CohenPremium   
Mar 9-11Moses Lake, WAMenageree Farms - Clinic with Paula RatozaClinicCindy TomlinsonEntry Flyer
Mar 16-18Monroe, WA

Pacific NW Portuguese Water Dog Club

Judges: Clyde Closson & Debby Wheeler

AKCLori Sage

Premium           Final Confirmation

Entry Stats         Trial Schedule

Fri STD  Fri JWW  Fri FAST  Fri T2B

Sat STD  Sat JWW  Sat FAST  Sat T2B

Sun STDSun JWWSun FASTSun T2B

Mar 16-18Ridgefield, WAPortland Agility ClubAKCBarb BehanPremium
Mar 17-18Longview, WAColumbia Agility TeamCPEJody BecherPremium
Mar 23-25Auburn, WA

Boston Terrier Club of Western Washington

Judges: Carol Curtiss & Robyn Veenema

AKCLori Sage

Premium       Final Confirmation

Trial Schedule

Friday Results   Saturday Results

Sunday Results

Mar 23-25Corvallis, ORWillamette Agility GroupUSDAANaomi SnappPremium  
Mar 23-25Reno, NVAKC National Agility Championships
Steve Herwig
Mar 24-25Turner, ORFleet FeetCPEBeth WernerPremium
Mar 30-Apr 1Albany, OR

Columbia River Agility Club

Judges: Lavonda Herring & Sheyla Gutierrez

AKCLori Sage

Premium    

Parking/RV Reservation Form   

Final Confirmation    Entry Stats

Trial Schedule

Fri STD  Fri JWW  Fri FAST  Fri T2B

Sat STD  Sat JWW  Sat FAST Sat T2B

Sun STDSun JWW  Sun FASTSun T2B

Apr 6-8Auburn, WAWestern Washington Weimaraner ClubAKCRobin CohenPremium
Apr 6-8Central Point, ORRogue Caning Agility ClubNADACPat BoydstonPremium    
Apr 13-15Auburn, WAAmerican Manchester Terrier ClubAKCRobin CohenPremium
Apr 14-15Ridgefield, WAColumbia Agility TeamCPEAnne NilePremium
Apr 14-15Elma, WARainier Agility TeamUSDAAPatti CavinPremium
Apr 20-22Eugene, OR

Willamette Valley English Springer Spaniel

Judge:  Jan Skurzynski

AKCLori Sage

Premium   

Final Confirmation    Entry Stats

Trial Schedule

Fri STD  Fri JWW  Fri FAST  Fri T2B

Sat STD  Sat JWW  Sat FASTSat T2B

Sun STD   Sun JWW   Sun FAST

Sun T2B

Apr 20-22Mt Vernon, WABell Vernon Kennel ClubAKCRobin CohenPremium
Apr 21-22Rogue River, ORSnowy Butte ASCASCAJill BonifieldPremium
Apr 21-22Port Orchard, WAFour Paws Fur FunCPEMelody GlispiePremium
Apr 23Ridgefield, WACardigan Welsh Corgi NationalAKCLori Sage

Premium    Open to Cardigan Welsh Corgis Only

Final Confirmation    Entry Stats

Apr 27-29Auburn, WAPuget Sound Poodle ClubAKCJill CrawfordPremium
Apr 27-29Powell Butte, ORBend Area Agility DogsUSDAAShirley JacobsPremium
Apr 28-29Longview, WAColumbia Agility TeamNADACTanya SacksPremium
May 4-6Auburn, WASno-King Agility ClubAKCRobin CohenPremium
May 4-6Gold Hill, ORRogue Canine AgilityCPEJennifer RourkePremium
May 11-13Spokane, WASpokane Dog Training ClubAKCBarb BennerPremium 
May 12-13Ridgefield, WA

K-9 Sports, LLC

Judges:  Barbara Standiford &

               Roger Ly

USDAALori Sage

Premium   Final Confirmation

Running Order

May 12-13Auburn, WARanier Agility TeamCPEKaren RickettsPremium
May 12-13Monmouth, ORWillamette Agility GroupCPEJennifer RourkePremium
May 11-13Mt Vernon, WAChuckanut Chaotic CaninesNADACMarian SnappPremium
May 18-20Klamath Falls, ORKlamath Dog FanciersAKCJulie SnyderPremium
May 18-20Auburn, WASeattle Kennel ClubAKCRobin CohenPremium
May 25-27Eugene, OR

Pacific NW Shetland Sheepdog Club

Judge: Tracy Mazur

AKCLori Sage

Premium     Final Confirmation

Entry Stats    Trial Schedule

Pawsaction Photography

Fri STD  Fri JWW  Fri FAST  Fri T2B

Sat STD  Sat JWW Sat FAST  Sat T2B

Sun STD  Sun JWW  Sun FAST

Sun T2B

May 25-27Mt Vernon, WAEvergreen Belgian Sheepdog ClubAKCJudy MarquardtPremium
May 25-27Auburn, WARed Hot Rovers - NW RegionalUSDAAJill Crawford
May 26-28Spokane, WAApproved By DogsASCAAnnette ShannonPremium 
May 26-27Turner, ORFleet FeetCPEBeth WernerPremium 
June 1-3Canby, OR

German Shepherd Dog Club of Oregon

Judges: Debby Wheeler & Susan Leitner

AKCLori Sage

Premium     Final Confirmation

Entry Stats     Trial Schedule

Fri STD  Fri JWW  Fri FAST  Fri T2B

Sat STD  Sat JWW  Sat FAST  Sat T2B

Sun STD  Sun JWW  Sun FAST

Sun T2B

June 1-3Sequim, WAHurricane Ridge Kennel ClubAKCGinny PartridgePremium 
June 8-10Ridgefield, WA

Columbia River Agility Club

Judges: Lynn Morgan & Sheyla Gutierrez

AKCLori Sage

Premium    Final Confirmation

Entry Stats    Trial Schedule

Fri STD   Fri JWW  Fri FAST  Fri T2B

Sat STDSat JWWSat FASTSat T2B

Sun STDSun JWWSun FASTSun T2B

June 9Ridgefield, WA

Weimaraner Club of America - National Specialty 

Embedded with Columbia River Agility Club Event above.

AKCLori SagePremium   OPEN ONLY TO WEIMARANERS
June 8-10Mt Vernon, WASamoyed Club of WashingtonAKCRobin CohenPremium
June 8-10Moses Lake, WAEphrata-Moses Lake Kennel ClubAKCHeather ThompsonPremium
June 13Mulino, OR

Willamette Valley English Springer Spaniel

SPECIAL EVENT ~ 4 PREMIER CLASSES

Judge: Art Brest

AKCLori Sage

Premium     $500 PRIZE MONEY -

Provided by Daisy Peel and Clear Mind Agility

Final Confirmation   Entry Stats

June 15-17Auburn, WA

Evergreen Golden Retriever Club

Judge: Mandy Moller

AKCLori Sage

Premium     Final Confirmation   

Entry Stats       Trial Schedule

Fri STDFri JWWFri FASTFri T2B

Sat STDSat JWWSat FASTSat T2B

Sun STDSun JWWSun FASTSun T2B

June 15-17Ridgefield, WAColumbia Agility TeamUSDAAAnne NilePremium
June 22-24Ridgefield, WA

Columbia River Agility Club

Judge:  Lavonda Herring

AKCLori Sage

Premium    Final Confirmation

Entry Stats    Trial Schedule

Fri STDFri JWWFri FASTFri T2B

Sat STDSat JWWSat FASTSat T2B

Sun STDSun JWWSun FASTSun T2B

June 22-24Mt Vernon, WAPuget Sound Labrador Retriever ClubAKCRobin CohenPremium
June 22-24Auburn, WARainier Agility TeamNADACKaren RickettsPremium 
June 23-24Eugene, ORDogs At Play Agility Club
CPELeah BrownPremium 
June 29-July 1Redmond, ORMt Bachelor Kennel ClubAKCRobin CohenPremium
July 6-8Auburn, WA

Puget Sound Doberman Pinscher Club

Judges: Cheri Tyre-Roberts & Christian Eckhoff

AKCLori Sage

Premium    Final  Confirmation

Entry Stats    Trial Schedule

Fri STD  Fri JWW    Fri T2B

Sat STDSat JWWSat FASTSat T2B

Sun STD  Sun JWW  Sun FAST

Sun T2B

July 6-8Ridgefield, WAPortland Agility ClubAKCBarb BehanPremium 
July 7-8Spokane, WASpokane Dog Training ClubAKCLaurie Clark
July 6-8Longview, WAColumbia Agility TeamUSDAAAnne NilePremium
July 13-15Auburn, WAWashington State Obedience Training ClubAKCRobin CohenPremium
July 13-15Port Gamble, WAMudPACKNADACLinda Grass
July 14-15Turner, ORFleet FeetCPEBeth WernerPremium 
July 20-22Mt Vernon, WAChuckanut Dog Training Assoc.AKCMarian SnappPremium
July 21-22Auburn, WARed Hot RoversUSDAAJill Crawford
July 26-29Albany, OR

American Spaniel Club

Judges: (Thurs only) Art Brest

(Fri-Sun) Paula Ratoza & Lori Holdren

AKCLori Sage

Premium

Thursday: Cockers only. 

Fri-Sun All Breed

Final Confirmation   Entry Stats

Trial Schedule

Thur STD  Thur JWW  Thur FAST  

Thur T2B   Fri STD   Fri JWW

Fri FAST  Fri T2B  Sat STD  Sat JWW

Sat FAST  Sat T2B  Sun STD 

Sun JWW  Sun FAST  Sun T2B

July 27-29Auburn, WABelgian Sheepdog Club of AmericaAKCJill CrawfordPremium
Aug 3-5Salem, OR

German Shepherd Dog Club of Oregon

Judges: Laura Gillice & Tracy Mazur

AKCLori Sage

Premium

Trial Confirmation   Entry Stats

Trial Schedule

Fri STD  Fri JWW  Fri FAST  Fri T2B

Sat STD  Sat JWW  Sat FAST

Sat T2B  Sun STD  Sun JWW 

Sun FAST  Sun T2B

Aug 3-5Gig Harbor, WABoston Terrier Club of Western WAAKCLori Sage

Premium

Trial Confirmation   Entry Stats

Trial Schedule

Fri STD  Fri JWW  Sat STD  Sat JWW

Sat FAST Sun STD  Sun JWW

Sun T2B

Aug 4-5Mt Vernon, WASnoBounders Agility ClubCPEMelody Mierisch-Graf
Premium
Aug 10-12Brownsville, ORWillamette Agility GroupUSDAAAnne NilePremium
Aug 17-19Enumclaw, WA

Olympic Kennel Club

Judges: Danielle LaGrave & Karen Wlodarski

AKCLori Sage

Premium  

Trial Confirmation   Entry Stats

Trial Schedule

Fri STD  Fri JWW  Fri FAST  Fri T2B

Sat STD  Sat JWW  Sat FAST

Sat T2B  Sun STD  Sun JWW

Sun FAST  Sun T2B

Aug 17-19Auburn, WAASCWA/BLASTASCAGinny Partridge
Aug 17-19Albany, ORMcKenzie Cascade Dog FanciersAKCRobin CohenPremium
Aug 24-26Auburn, WAWestern Washington Hound AssocAKCRobin Cohen
Aug 24-26Newman Lake, WASpokane Dog Training ClubAKCGene DaspitPremium
Aug 25-26Ridgefield, WAColumbia Agility TeamCPEPaula RichPremium 
Aug 31-Sept 2Auburn, WA

Evergreen Golden Retriever Club

Judges: Paula Ratoza & Sherry Jefferson

AKCLori Sage

Premium

Trial Confirmation   Entry Stats

Trial Schedule

Fri STD   Fri JWW  Fri FAST  Fri T2B

Sat STD  Sat JWWSat FASTSat T2B

Sun STDSun JWWSun FAST

Sun T2B

Aug 31-Sept 3Central Point, ORRogue Caning Agility ClubAKCMary Beth LambPremium
Sept 7-9Benton City, WAColumbia Basin Agility ClubAKCMim MyrenPremium
Sept 7-9Mt Vernon, WAUS Australian Shepherd AssocAKCRobin CohenPremium
Sept 14-16Mt Vernon, WABell Vernon Kennel ClubAKCRobin CohenPremium  
Sept 15-16Turner, ORFleet FeetCPEBeth WernerPremium
Sept 21-23Ridgefield, WAPortland Agility ClubAKCBarb BehanPremium 
Sept 21-23Deer Park, WASpokane Agility ClubAKCHeather Thompson
Sept 21-23Bend, ORBend Area Action DogsUSDAAShirley JacobsPremium
Sept 28-30Mt Vernon, WAEvergreen Belgian Tervuren ClubAKCJudy MarquardtPremium
Sept 28-30Prineville, ORMt Bachelor Kennel ClubAKCRobin CohenPremium
Sept 29Hillsboro, ORFree Run AcresUKIJessica Fanslau
Oct 1Battle Ground, WA

National Beagle Club - National Specialty

Judges: Susan Leitner & Paula Ratoza

AKCLori Sage

OPEN TO BEAGLES ONLY

Premium

Final Confirmation    Entry Stats

Trial Schedule

Oct 5-7Ridgefield, WAMt Hood Doberman Pinscher ClubAKCRobin CohenPremium
Oct 5-7Mt Vernon, WA

Overlake Collie Club

Judges: Christian Eckhoff & Patsi Nelson

AKCLori Sage

Premium  

Final Confirmation   Entry Stats

Trial Schedule

Fri STD Fri JWW Fri FASTFri T2B

Sat STD  Sat JWWSat FAST

Sat T2B  Sun STD   Sun JWW

Sun FAST   Sun T2B

Oct 5-7Auburn, WAMudPACKCPEMelody Glispie
Oct 6-7Turner, ORFleet FeetCPEBeth Werner
Oct 12-14Klamath Falls, ORKlamath Dog Fanciers Assoc.AKCJulie SnyderPremium
Oct 12-14Wenatchee, WAWenatchee Kennel ClubAKCSuzanne MetcalfPremium
Oct 12-14Ridgefield, WAColumbia Agility TeamUSDAAAnne Nile
Oct 19-21Salem, OR

Pacific NW Shetland Sheepdog Club

Judges: Kim Crenshaw & Marianne Diehl

AKCLori Sage

Premium  

Final Confirmation   Entry Stats

Trial Schedule

Fri STD  Fri JWW  Fri FASTFri T2B

Sat STD  Sat JWW  Sat FAST

Sat T2B  Sun STD  Sun JWW  

Sun FAST   Sun T2B

Oct 19-21Yakima, WAYakima Kennel ClubAKCJill CrawfordPremium
Oct 19-21Auburn, WAASCWA/MudPACKASCAGinny Partridge
Oct 20Buckley, WAFree Run AcresUKIJessica Fanslau
Oct 26-28Mt Vernon, WAEvergreen Afghan Hound ClubAKCRobin CohenPremium
Oct 25-28Central Point, ORRogue Canine Agility ClubAKCMary Beth LambPremium
Oct 27-28Longview, WAColumbia Agility TeamCPE

Oct 27-28Corvallis, ORWillamette Agility GroupNADACCheryl HenningPremium
Nov 2-4Auburn, WAPuget Sound Labrador Retriever AssocAKCRobin CohenPremium
Nov 9-11Auburn, WASno-King Agility ClubAKCRobin CohenPremium
Nov 10-11Corvallis, ORWillamette Agility GroupCPELisa Ziomkowski-Boten
Premium
Nov 9-11Emla, WATop Dog ClubCPEKaren CristPremium  
Nov 9-11Spokane, WAGreater Spokane Shetland Sheepdog ClubAKCBarb BennerPremium  
Nov 16-18Auburn, WAASCWA/RATASCASherry Bodin
Nov 18Sumner, WAFall Agility Cup 2018
Julie BahramiPremium
Nov 16-18Ridgefield, WAMt Hood Doberman Pinscher ClubAKCRobin CohenPremium
Nov 23-25Eugene, OR

Pacific NW Shetland Sheepdog Club

Judges: Susan Leitner & Paula Ratoza

AKCLori Sage

Premium

Final Confirmation   Entry Stats

Trial Schedule

Fri STD Fri JWWFri FASTFri T2B

Sat STDSat JWWSat FAST

Sat T2B  Sun STD  Sun JWW

Sun FAST  Sun T2B

Nov 23-25Mt Vernon, WASamoyed Club of WashingtonAKCRobin CohenPremium
Nov 30-Dec 2Ridgefield, WA

AKC/EUKANUBA PERFORMANCE GAMES

Agility Presented by the German Shepherd Dog Club of Oregon

AKCLori Sage

Agility Final Confirmation

Agility Entry Stats

Agility Trial Schedule   


GCCKC Facebook Page

GCCKC Event Info

Super Dog Competition Info

RV Camping Form for Agility and Barnhunt

Agility Premium       

Barn Hunt Premium   

River Rat website

Link to Hotel Information

Up Dog Website   

North American Dock Diving Website

Nov 30-Dec 2Mt Vernon, WAEvergreen Afghan Hound ClubAKCRobin Cohen

Premium

Dec 1-2Elma, WARainier Agility TeamUSDAACarol NottenburgPremium
Dec 1-2Turner, ORFleet FeetCPEBeth WernerPremium  
Dec 7-9Auburn, WAAmerican Manchester Terrier Club/Western Washington HoundAKCRobin CohenPremium
Dec 14-16Auburn, WAPuget Sound Doberman Pinscher ClubAKCLori Sage

Premium

Final Confirmation   Entry Stats

Trial Schedule

Dec 28-30Ridgefield, WABoston Terrier Club of Western WAAKCLori SagePremium
Dec 28-30Auburn, WARainier Agility TeamCPEGinny PartridgePremium